Gümüş Takılar

5 MADDEDE “GÜMÜŞ” NEDEN KARARIR?

Kimyasal Ürünler: Kimyasal içerikli –özellikle sülfat ağırlıklı- birçok ürün gümüş malzemesinin çok erken kararmasına neden olmaktadır. Sülfat ise günümüzde birçok kozmetik ürünün içerisinde yer alan koruyucu ve çoğu durumlarda tehlikeli bir ürün olarak değerlendirilmektedir. Sabun, şampuan gibi ürünlerde fazlasıyla bulunan bu madde gümüşle direkt olarak temas etmesi sonucunda olumsuz bir sonuca neden olmaktadır. Ayrıca parfüm, deodorant gibi ürünler de gümüş için riskli ürünlerdir.

 

Hava Kirliliği: Temiz hava konusu artık “neye göre, kime göre” başlığı altında incelenecek duruma gelmiş bir konudur. Heterojen bir yapıya sahip olan şehirlerde soluduğumuz havanın salt bir oksijen olduğunu savunmak neredeyse imkânsızdır. Havada bulunan bu zararlı elementler ise gümüşe zarar verecek boyuttadır. Gündelik hayatın içerisinde birçok kişiyle aynı alanlarda bulunmak ve izole olmanın çok zor olduğu kalabalık alanlarda havaya karışan maddeler gümüşle direkt etkileşime geçmekte ve kararmasına sebebiyet vermektedir.

Ter: Ter asidik değeri yüksek bir sıvıdır. Ph etkili sıvılarda eğer asit oranı fazlaysa gümüş bu durumdan olumsuz etkilenecektir.

Nem: Gümüş takılar kullanılmadığı zamanlarda bir gıda gibi özel olarak muhafaza edilmelidir. Nemli ortamlar gümüş maddesine ciddi zararlar verir. Rutubetli ve buharlı odalar oldukça kötü bir etkiyle sonuçlanmasına neden olur. Gümüş, kullanılmadığı zaman kuru, temiz ve havadar bir alanda muhafaza edilmelidir.

 

Gümüşün kararmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Özellikle hava kabarcıklarından etkilenen gümüş, narin bir yapıya sahip olduğunun da habercisidir. Gümüşü ev ortamında parlatmak için limon, sirke ve karbonat gibi malzemelerin kullanılacağı önerilse de bunlar gümüşe daha fazla zarar verebilir. Gümüşü parlatmak üzere özel olarak üretilen ürünlerden yararlanmak daha iyi bir tercih olacaktır.

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply

    Haberler 2021 Filmleri Film izle