Güzellik

Argan Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Argan Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Argan yağına “sıvı altın” takma adının verilmesinin bir nedeni var. Fas’ın argan ağaçlarından yağ çıkarıldığında vücut yağı, saç yağı, hatta yemeklik yağ olarak kullanılabilir. Bu yağ Afrika’da yüzyıllardır kullanılsa da, Batı dünyası son zamanlarda özellikle argan yağının saç faydalarına düşkün hale geldi.

Uzmanlara göre, ntioksidanlar, esansiyel yağ asitleri ve E vitamini açısından zengin olduğu için argan yağı saçı nemlendirmeye ve yumuşatmaya yardımcı olduğunu iddia etmektedirler. Saçın elastikiyetini ve parlaklığını geri kazandırır, elektriklenmeyi en aza indirir ve hatta kuru, kaşıntılı saç derisini yatıştırır.

Ek olarak, uzmanlar, argan yağının diğer saç yağlarından daha yüksek sıcaklıklara dayanabileceğini ve saçı ısı hasarından, kırılmadan ve bölünmüş uçlardan korumak için ideal bir şekillendirme ürünü haline getirdiğini belirtmektedir. Saçınızı sıcak aletlerden ve fön makinelerinden korumak için kullanılabilir.

Aşağıda, argan yağının saça faydaları hakkında bilgilendirmeleri aktarmaya çalıştık. Her şekilde de parlak, sağlıklı saçlara giden yolda iyi olacaksınız!

Argan Yağının Saça Faydaları

Bu ürün tamamen doğaldır ve içerisinde farklı bir katkı maddesi bulunmaz. Bundan dolayı saçlara zarar verilmesi söz konusu değildir. Fakat insanların saç yapısının farklı olmasından dolayı, görülen etkilerin birebir aynı olduğunun söylenmesi söz konusu değildir. Uygulanma şekli, kullanılan yağın kalitesi ve benzer unsurlar, argan yağının saça faydaları üzerinde bazı farklılıklara neden olmaktadır. Fakat genel olarak söz konusu faydalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Saçın ihtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri doğal yoldan karşılar.
 • Saçlarına sürekli boya uygulayan kişilerde, boyanın etkisini uzatır.
  • İçerisinde yer alan omega 3, omega 9 ve E vitamini gibi maddeler sayesinde saçları köklerinden en ucuna kadar besler ve daha sağlıklı olmalarını sağlar.
  • Yıpranan saçların onarılmasında etkilidir.
  • Saçların dökülmesini, saçlara esneklik sağlayarak engeller.
  • Uzun saça sahip olanların tarama ya da fön çekme sırasındaki kırıklarını azaltır.
  • Saç derisini besler ve buranın daha nemli olmasını sağlar. Bu ise hem saç köklerini kuvvetlendirir, hem de kepek oluşumunun önüne geçer.
  • Saçların parlak ve bakımlı bir yapıya bürünmesinde etkilidir.
  • Düzleştirme sırasında uygulanan ısıya karşı saçların dayanıklılığını arttırır.
 • Yukarıdaki maddeler dikkate alındığında argan yağının saça faydaları çok daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Ayrıca söz konusu ürünün saçlar için ne kadar önemli olduğu da böylece görülmüş olur.

  Argan Yağı Saçlara Nasıl Uygulanır?

Bu yağın uygulanacağı farklı maskeler ve yöntemler vardır. Bunların etkileri benzer olmasına rağmen kişilere göre değişmektedir. Bundan dolayı aşağıda bahsedilen yöntemlerden hangisi size kolay geliyorsa, onu deneyebilirsiniz.

Kuru Saçlara Uygulanması

Argan yağı, kuru olan saçlara direkt olarak uygulanabilir. Fakat bunun için saçların önceden temizlenmiş olmasının önemi büyüktür. Eğer saçlarınızın temiz olmadığını düşünüyorsanız, bir gün önceden yıkayabilirsiniz. Böylece argan yağının saça faydaları çok daha belirgin bir şekilde görülecektir.

Temiz ve kuru olan saçlara, az bir miktarda yağ uygulanmalıdır. Uygulama, saçların köklerinden başlamalı ve deriye bir süre masaj yapılmalıdır. Böylece saç derisindeki kan dolaşımında belirgin bir artış olacaktır. Bu işlem ile saçların tamamı yağlanmalıdır. Daha sonra ise saç havlu ya da benzer bir malzeme ile tamamen kapatılıp 25-30 dakika beklenir. Son olarak ise bir defa saç şampuanlanır ve böylece temizlenmiş olur.

Islak Saçlara Uygulanması

Duştan çıktıktan sonra da bu doğal yağ saça uygulanabilir. Burada yine az bir miktar yağ kullanmaya özen gösterilmelidir. Uygulama sonrasında saç kurumaya bırakılır ve yıkanmaz.

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Argan yağı kullanımı size kafa karıştırıcı veya saçlardan arınmayan bir esans yağ olarak görünebilir. Ancak bir kere kullanmaya alıştıktan sonra bu doğal yağı kullanımı size oldukça basit ve vazgeçilmez gelecektir.

 • Yağı saç maskesi olarak kullanın. Eğer elinizde hindistancevizi yağı bulunuyorsa beraber karıştırdığınızda ideal bir saç maskesi olarak kullanabilirsiniz.
 • Saç derisi tedavisi olarak kullanın. İdeal olarak beş ila 10 dakika, yağa masaj yapmak için iyi bir zaman harcayın. Bu, kan dolaşımını harekete geçirecek ve kafa derisindeki yağ üretimini düzenlemeye yardımcı olacaktır.
 • Durulanmayan saç kremi olarak kullanın. Saçınızı normalde yaptığınız gibi yıkayın ve ardından ıslak saçınızı havluyla kurulayın. Islak saça argan yağı uygulandığında, fön ile kurutmadan ve şekillendirmeden önce yağın dolaşıklıklarını çözme ve ısı koruma avantajlarından gerçekten yararlanabilirsiniz.
 • Saç yağı olarak kullanın. Kuru, şekillendirilmiş saçlara uygulandığında, doğal yağ elektriklenmeyle daha iyi mücadele edebilir ve parlaklık faktörü daha yüksek olacaktır. Ayrıca UV ışınlarına karşı daha fazla koruma elde edersiniz.

1 Comment

 • Reply
  Selin
  Ocak 31, 2021 at 6:21 pm

  Bende böyle birşey arıyordum

Leave a Reply

Haberler 2021 Filmleri Film izle