Ayak Bileği Burkulması Kaç Gün Sürer?
Sağlık

Ayak Bileği Burkulması Kaç Gün Sürer?

Ayak bileği burkulması kaç gün sürer? Ayak bileği burkulması, ayak kırılması kadar acı verse de geçme süresi ayak kırıklığı kadar uzun bir süreç değildir. Bizler de bugün ayak bileği burkulması olayının kaç gün süreceğini, nasıl oluştuğunu sizlere aktaracağız.

Ayak bileği vücutta bacak ve ayağı birbirine bağlayan bir eklemdir. Bu eklem üzerinde yaşanan burkulmalar insanlar arasında en sık görülen travmalar arasında görülmektedir. İnsanın ömrü boyunca bu tür burkulmalara rastlaması ve tedavi görmesi mümkündür. Genelde yaşanılan hafif burkulmalar herhangi bir iz bırakmadan kısa bir süre içerisinde iyileşme gösterebilmektedir. Bu durumda birkaç gün süren iyileşme süresinin ardından eskisinden daha iyi bir şekilde yürünebilmektedir. Şiddetli burkulma esnasında ise ayak bileği iç tarafa doğru dönerek dış taraftaki bağlarda yaralanma ve ya zedelenme meydana gelmektedir. Bu durum sonrasında ayakta topuk ve taban kısmına kadar morarma ve şişlik meydana gelmektedir. Bu derece şiddetli bir burkulma meydana geldiği zaman iyileşme dönemi haftalarca meydana gelebilmektedir. Ayak bileği burkulma durumları, hasarlı olan zeminlerde koşarken ya da yürürken meydana gelebilir.

Ayak Bileği Burkulmasında Belirtiler Nelerdir ?

Ayak bileği burkulması sonrasında içeride oluşan kanamayla birlikte ödem ve çevre de şişlik meydana gelmektedir. Bu durumdan sonra ayak bileği hareketleri oldukça ağır olmaktadır. Burkulma sonrası duyulan ağrı üzerine ayağının üzerine basılabilir fakat birkaç gün sonra ayak bileğinin şiş bölgesinde morarma meydana gelmektedir.

Ayak Bileği Burkulması Tedavileri Nelerdir ?

Ayak bileği burkulmasından sonra ilk olarak tedavi evde uygulanabilir bu yüzden ilk amaç öncelikle ağrıyı dinlendirmek olmalıdır. Ayak içerisinde oluşan ödemi ve şişliği indirmek ağrının dinmesine katkıda bulunur. Katkı sağlamak adına burkulma olan bölüme buz tedavisi yapılmaktadır. Buzu havluyla birlikte her 20 dakika da bir uygulanmaktadır. Bu durumu her yarım saatte bir de tekrar ederseniz ödemi ve ağrıyı azaltabilirsiniz. Yapılan buz tedavisinin yanında ağrı kesiciler kullanarak iyileşme sürecine katkıda bulunabilirsiniz.
Yapılacak olan bu tedavi yöntemlerinin ardından genel olarak 2 hafta içerisinde ayak bileğinizin burkulması geçerek tekrardan ayağınızla birlikte sağlam bir şekilde yere basabilirsiniz.

No Comments

    Leave a Reply

    Haberler 2021 Filmleri Film izle