Aksesuarlar

Gümüş Aksesuarlar Nasıl Kullanılmalıdır Ve Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Gümüş Aksesuarlar Nasıl Kullanılmalıdır Ve Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Gümüş, kirli beyaz renkli bu madenin tarihten bugüne kadar kat ettiği yolculuk dillere destan nitelikte. Mısırlılar, Persliler, Çinliler, Romalılar, Lidyalılar, Osmanlılar gibi tarihe iz bırakan medeniyetlerin gündelik hayatlarının bir parçası olmuştur. Kimi zaman para yerine iki ülkenin ticaretine yardımcı oldu, kimi zaman dokumacılıkta kendine yer buldu. Bazen en güzel evlerin köşesinde bir obje, bazen de bir takı. Zamanla hayatımıza o kadar empoze oldu ki yaşantımızın bir parçası oluverdi. Nişan sırasında gümüş bir tepsi olarak masadaki yerini aldı. Bazen yemek masalarında bir çatal bazen de en özel günlerin şahidi aksesuarlarımız oluverip çıktı. Sağlık sektöründen tutun da elektronik eşyaların üretilmesi gibi geniş bir endüstrinin vazgeçilmez bir madeni oldu.

GEÇMİŞTE GÜMÜŞÜN KULLANIM ALANLARI

Biraz günümüzden geriye gidelim ve de medeniyetlerin gümüşü ne amaçla kullandıklarına kısaca göz atalım.

Mesela Antik Yunan’da insanlar gümüş madenini, yemek sonrası içki bardaklarını ve yemek yenilen kapları dezenfekte etmek için kullanmış. Bunun sebebi gümüşün saflığı simgelediği ve de her şeyi temiz tuttuğuna inanılması.

Romalılar da ufak yara ve kesiklerin tedavisinde bu sihirli madeni kullanmışlar. Şarapları saklamak ve bozulmalarını önlemek adına gümüş çömleklerde depoladıkları da bilinmekte.

Orta Çağ’da gümüş eşyalar zenginliğin simgesiydi. Aynı zamanda Veba tehlikesinden koruduğunada inanılırdı. Hatta insanların yemeklerini bu hastalıktan korunmak adına gümüş kaplarda tükettikleri dahi olmuştur. Zamanında Avrupa’da ikamet eden çingenelerin de Vebadan kurtulmak amaçlı gümüşü vücutlarına enjekte ettiklerine dair bilgiler de mevcut. Tabi bu ayarı tam olarak ayarlayamadıklarında zehirlenme vakaları da görülmüş.

Osmanlı tarihinde ise; takı, süs objeleri, kemer yapımı vb. ürünlerin yapımında gümüşten faydalanılmıştır. Ayrıca İslamiyet’in de yayıldığı zamanlarda, tespihler, dini figürlü kılıçlar, kama yapımlarında da yaygın olarak gümüş madenini işlediklerini biliyoruz.

Yukarıda da yazdığımız gibi her bir medeniyet ve de diğer topluluklar kendine göre gümüşü kullanıp hayatlarına yön vermeye çalışmış, en iyi şekilde gümüşten yararlanmışlardır.

 

GÜMÜŞÜN KİMYASAL ÖZELLİKLERİ

 

Sembol Ag (Argentum)
Atom No 47
Atom Ağırlığı 107,87 gr.
Erime Noktası 962 derece
Kaynama Noktası 1952 derece

Gümüş tabiatta bileşik veya serbest bir şekilde bulunabilir. En yaygın bileşeni gümüş oksittir. Kolay işlenebilen bir maden olması, kullanım alanını geniş tutmaktadır. Mesela 1 gram gümüşten yaklaşık olarak 2 metreye yakın tel üretimi yapılabilir.

Gümüş madeninin nasıl, ne gibi şartlarda kullanıldığına kısaca göz atıp sizleri sıkmadan kaleme almaya çalıştık. Şimdi gelelim asıl konumuza. Hatta çoğunuzun bu konu hakkında kulaktan dolma laflar ile gümüş takılarınızı kısa sürede deforme ettiğinizi ve de kullanılamaz hale getirdiğinizi tahmin edebiliyoruz. Internet klişelerinden uzak, basma kalıp cümlelerden kaçınarak gümüş takılarınızı nasıl muhafaza edebileceğinizi, nasıl koruyacağınızı bir soonraki habarde açıklıyorum.

 

 

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply

    Haberler 2021 Filmleri Film izle