Gümüş Takılar

GÜMÜŞ NEDEN KARARIR? NASIL KORUNMALIDIR? VE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

GÜMÜŞ NEDEN KARARIR? NASIL KORUNMALIDIR? VE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Öncelikle gümüş madeninin hava ile teması halinde zamanla reaksiyona uğrayıp kararacağını unutmayın. Bu maden, kararmaya müsait bir yapıya sahiptir. Kararmama garantisi veren firmalar veya buna benzer bir şekilde 1 yıl boyunca aynı renk ile kullanabileceğinizi söyleyen firmalar tamamen kelime oyunu ile sizi kandırmaktadırlar. Kullanmadığınız zaman boyunca değerli madenlerin yapısı gereği hava ile temas ettiği vakit kararma işlemi hızlanacaktır. Havada bulunan hidrojen, sülfat ve kükürt ile tepkimeye giren gümüş, altın vb. değerli madenler hızlı bir şekilde reaksiyona uğrar. Bunun sonucunda fiziksel değişim gözle görülür bir şekilde kendini belli eder.

Hızlı bir şekilde kararmasına neden olan bir sebepte parfüm, krem vb. kimyasal içerikli kozmetik ürünlerdir. Gündelik hayatımızın bir parçası olan ve de kullanmanın bazı yerlerde zorunlu olduğu parfüm, deodorant, krem vb. tarzı ürünlerin yapımında kullanılan kimyasal maddelerin gümüş takılarınızı deforme edeceğinden şüpheniz olmasın.

Bunların haricinde;

  • Ter (terde bulunan amonyak, şeker, potasyum vb. bileşikler gümüş ile tepkimeye girdiğinde hızla kararmasına neden olacaktır.)
  • Deniz suyu
  • Başka materyallerden üretilen takılar ile aynı yerde muhafaza edilmesi (bijuteri, çelik vb materyallerden yapılan takılar)
  • Rutubetli yerlerde saklanması
  • Sık sık su ile teması
  • Kullanılmadığı vakit ışığa maruz kalması; en sevdiğiniz gümüş takıların kararmasına sebep olacak diğer önemli unsurlardır.
PEKİ GÜMÜŞ TAKILARIMIZI NASIL KORUMALIYIZ?

 

Eldori olarak size kolay, basit ama gümüş takılarınızı uzun süre ilk günkü gibi kullanmanıza yararlı olacak bazı ipuçları önereceğiz.

Boş zamanlarınızda, gümüş takılarınızı kullanmadığınız vakitlerde, pamuklu bez ile takılarınızın bakımını yapabilirsiniz. Kullanım sonrası pamuklu bez ile hafifçe, bastırmadan gümüş takılarınızı silmeniz, takılarınızı uzun soluklu kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Satın almış olduğunuz gümüş takılarınızın rodyum kaplama olup olmadığına dikkat ediniz, hatta satın almadan önce satıcıya sorunuz. Rodyum kaplama ürünlerin uzun soluklu kullanılması için büyük etkendir. Kimi üreticiler sadece cila yapıp veya ürünü yıkayıp göndermekteler. Rodyum kaplama olmayan takılar kısa süre içerisinde kararacaktır.

Öncelikle çoğu kadının en büyük hatası gümüş takılarını banyoda bir kutu içinde saklamasıdır. Banyo vb. ortamların nem oranının yüksek olmasından dolayı kutusunda kalsa bile kararmamasına engel olmayacaktır. Kısa zamanda almış olduğunuz gümüş takılarınızı tanıyamaz hale gelebilirsiniz. Bu hataya düşmemek adına gümüş takılarınızı banyo ortamından, nemli mekanlardan uzak tutmanızda yarar var.

Ayrıca cilt bakımı sırasında ellerin kremli kalması ve de gümüş takıların takıldıktan sonra üzerlerine parfüm sıkılması da kararmasına hız katacaktır. Güzelleşmek için kullandığınız kimyasal içerikli makyaj malzemeleri en sevdiğiniz gümüş takıların katili olabilir.

Gümüş takıların korunmasında yapılan en büyük hatalardan biri de karton kutularda saklanmasıdır. Hava ile hızlı bir şekilde temasa girebilen karton kutular gümüş takılarınızın kararmasına sebep olacağını unutmayınız.

GÜMÜŞ TAKI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Merdiven altı tabir ettiğimiz, üreticisi belli olmayan, sağdan soldan tedarik edilen ürünleri tamamen kar amaçlı satış yapan firmalardan alışveriş yapmamaya özen gösteriniz Ucuza gümüş takı alacağım derken paranızı çöpe atma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Paranızın karşılığı ürün olduğu gibi sonrasında müşteri hizmetleri ile iletişimde kapsıyor. Satılan her ürünün içeriğini ve de sonrasında ne gibi hizmeti olduğunu araştırınız.

Güvenilir gümüş takı satan firmalardan alışveriş yapınız. Sitenin güvenilir olup olmadığına, satış sonrası ne gibi hizmetlerde bulunduklarını, daha önce satılan ürünlerin yorumlarına özellikle göz atınız. Sitelerini dikkatli bir şekilde inceleyiniz. Ürün açıklamalarının doğru olup olmadığını kontrol ediniz. Siteyi devamlı güncel tuttuklarından emin olunuz. Güncel olarak, web sitelerinin güncellenmesi, firmaların bu işi ne kadar ciddiye aldıklarının belirtisidir.

 

 

No Comments

    Leave a Reply

    Haberler 2021 Filmleri Film izle