Rodyum kaplama
Gümüş Takılar

Gümüş Üzerine Rodyum Kaplama Ne İşe Yarar?

Selam canlarım, nasılsınız? Umarım sıkıntı yoktur covid-19’lu günlerde. Şimdi akıllarda bu konuda soru işareti olabiliyor. Altın kaplama var tamam. Rose gold kaplama var biliyoruz okey. Ama rodyum ne ya? bu kelimeye yabancı pek çok insan var. Bu yazıda rodyum kaplamanın ne olduğunu bilmeyen dostlarımızı bilgilendireceğiz. Ne işe yarar, neden yapılır vs. tüm soruları yanıtlamaya çalışacağız inşallah.

Rodyum kaplama nedir

Nedir bu rodyum kaplama?

Dostlarım rodyum kaplama, rodyum metalinin gümüş takı üzerine elektrik akımıyla yapıştırılmasıdır. Peki rodyum nedir? Rodyum ise aşınmayan, kararmayan, çok dayanlıklı bir metal türüdür. Madencilik sektöründe çok dayanıklı olarak nitelenir ve bilinir. E biliyoruz gümüş takılarda kararma etkisi gösteriyor. Bu sayede gümüş takılara beyaz altın görünümü vermek için yapılacak en mantıklı şey bu kararmayan ve aşınmayan rodyum metalini, gümüş takının üzerine şak diye yapıştırmak.

Bu sayede gümüş takılarımız parlak ve göz alıcı gözükecek hemde kararmayacak. Uzun yıllar ilk günkü gibi kullanacağız. Fakat şöyle birşey var bu kaplamalar ömürlük değildir. Eğer çok sürtünmeye maruz kalırsa incelip kaybolabilir. Takılara iyi bakmak gerekiyor. Fazla suya, alkole değdirmemek, sürtünmeye ve aşınmaya maruz bırakmamak daha sağlıklı takılara sahip olmamızı sağlar.

Rodyum kaplama

Rodyum kaplama nasıl yapılır?

Şimdi bazı malzemelere ihtiyaç var bunun için. Ve elektrik cihazı lazım. Bunları bireysel olarak yapamayacağımızı bildirmek isterim öncelikle sizlere. Evde bu işe kalkışamazsınız yani.

Elektroclean tozu lazım, activator tozu ve tabii ki rodyum kaplama sıvısı lazım. Tabii ki birde damıtılmış su. Öncelikle kaplanacak takıyı güzelce cilalıyoruz, mis gibi yapıyoruz. Sonra ultrasonic temizleyici ile bir güzel yıkıyoruz. Daha sonra damıtılmış su ile şöyle bir duruluyoruz.

Daha sonra kaplama adımlarına geçebiliriz. Öncelikle elektroclean ve rodyum sıvısını ocağa koyup 100 dereceye kadar ısıtıyoruz. Daha sonra elektrik cihazını 6 volta ayarlıyoruz ve cihazın pozitif tarafını elektrikclean suyuna aktarıyoruz. 100 derece olduktan sonra cihazın negatif kısmı ile tel tutuyoruz, o telede takıyı asıyoruz. Daha sonra elektroclean sıvısının içine daldırıyoruz ve 2 dakika çalkalıyoruz.

Ordan çıkardıktan sonra hemen damıtılmış suya sokup 30 saniye çalkalıyoruz. Ordan çıkarıp hemen activator tozuna daldırıyoruz ve orda da 30 saniye bekletiyoruz. Bu activator tozunda çalkalarken bir yandan cihazı 3 volta ayarlıyoruz ve pozitif kısmını rodyum kaplama sıvısına aktarıyoruz. Activatorden çıkardıktan sonra tekrar damıtışmış suya sokup çok kısa durulayıp hemen rodyum sıvısına sokuyoruz ve 30 saniye çalkalıyoruz.

Ve takımız hazır! Beyaz altın görünümlü, dayanıklı, parlak gümüş takımız hazır.

Rodyum Kaplama Videolu Anlatım

Youtube üzerinden şöyle bir video buldum. Bu videoda rodyum kaplamanın aşamaları Türkçe olarak anlatılıyor.

No Comments

    Leave a Reply

    Haberler 2021 Filmleri Film izle