Gümüşün ayarı nedir
Gümüş Takılar

Gümüşün Ayarı Nedir?

Gümüş alırken en çok merak ettiğimiz şey tüm değerli takılar da olduğu gibi ayarıdır. Gümüş uluslararası bir ayar ölçüsüne sahip olmasının yanı sıra binlik bir sistem içerisinde tanımlanmaktadır. Bilindiği üzere en saf gümüşün değeri 1000 olarak kabul edilmektedir. Ticari gümüş ise en ama en az 999 saflıktadır.

Bizlerin yani çoğu gümüş severin bildiği ayar ise 925 ayar gümüştür.  Genel olarak da yaygın bir şekilde kullanılan mücevher ve takı yapımında da 925 ayar gümüş kullanılmaktadır. Gümüş metali oldukça yumuşak bir yapıya sahiptir ve bu yumuşak yapısı nedeni ile çoğunluk olarak diğer metalle ile alaşım halinde kullanılır. Bakır ile karıştırılan gümüşün en büyük nedeni sertliği arttırmak ve işlenişi kolaylaştırmaktır. Altın vb. değerli takılarda da olduğu gibi gümüşte de ayar gümüş oranını göstermektedir. 925 ayar gümüş içerisinde %92,5 gümüş ve %7,5 bakır bulunmaktadır. 

Gümüş olarak kullandığımız hiçbir takı da doğrudan saf gümüş yoktur. Öyle ki kullanılabilir bir hale gelmesi ve işlenebilir olması için gümüşün içerisine bakırın ilave edilmesi gerekir. Günlük hayatta kullandığımız bir çok gümüş de buna dahildir. Zariflik ve narinlik abidesi gümüşler yaygın olarak kullandığımız fakat hakkında yeterince bilgi bilmediğimiz bir tür olarak adlandırılabilir. Maddi açıdan altın kadar zorlayıcı bir bütçeye sahip olamaması nedeni ile de çok fazlaca tercih edilmekte.

No Comments

    Leave a Reply

    Haberler 2021 Filmleri Film izle