Güzellik

Her Saç Tipine Uygun 8 Saç Bakımı İpuçları

Her Saç Tipine Uygun 8 Saç Bakımı İpuçları

Saçınızın kıvırcık, dalgalı, yağlı, kuru olsun farketmez, ona da cildinize baktığınız gibi özen göstermeniz gerekiyor. Saç bakımı rutinimize karar verirken, saç bakımının temel yöntemlerini bilmek bir o kadar önemli hal alıyor. Bu yüzden saç tipine bakılmaksızın herkes için en iyi saç bakımı ve saç şekillendirici ipuçlarını paylaşıyoruz. Saçlarınızla daha iyi ilgilenmeye başlamanıza yardımcı olacak 8 ipucunu öğrenmek için okumaya devam edin.

 

1 – Saç bakımınızı ihtiyacınıza göre belirleyin

Kulağınıza çok basit geliyor, biliyorum. Ama saçınıza bakım yapmadan önce saçınızın özelliklerini bilmeniz, rutininizi ayarlamanız için en önemli adımdır. Kullanacağınız krem, yağ, maske hatta tarağı bile saçınıza göre seçmeniz; daha sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.

2 – Saçınızı sıcak su ile yıkamayın

 

Sıcak ve buharlı duşları her ne kadar vücudumuzu rahatlattığı için sevsekte; saçları sıcak su ile yıkamak, deride bulunan yağ hücrelerini harekete geçirir ve saçınızın daha çabuk yağlanmasına sebep olur. Elinizi yakmayacak sıcaklıkta su, saçınızı doğal yağlardan arındırırken saçınızı kuru hissettirip daha dolgun görünmesini sağlar.

3 – Saçınızı nemlendirmeyi ihmal etmeyin

Eğer uzun saçlara sahip iseniz; saç bakımınız için saç kremi kullanmak artık zorunlu bir durum haline geliyor. Saç kremi kullanmanın önemini elbette biliyorsunuz. Peki onu doğru şekilde kullanıyor musunuz? Saçınızın ağırlaşmasını engellemek için, saç kreminizi köklere uygulamaktan kaçınmanız gerekiyor. Şampuandan sonra saçınızın ortasından başlayarak uçlarına doğru sürdüğünüz saç kreminizi geniş bir tarakla saçınıza eşit dağıtıp, durulamanız yeterli olacaktır.

4 – Kalın havlu kullanmaktan kaçının

Kalın havlu, saçınızda bulunan fazla suyu temizlemenin ve saçınızı kurutmanın en mükemmel yolu gibi görünüyor, değil mi? Aslında hayır. Duştan sonra ıslak olan saçınız kırılgan olacağından dolayı ona nazik davranmanız gerekiyor. Saçınızdaki fazla suyu sıkın ve yumuşak bir havlu ve ya eski bir pamuklu tişört kullanarak kurulayın.

5 – Saçınızı ısıya karşı koruyun

Saçlarımızı fön makinesi ya da saç şekillendiriciler kullanarak elde ettiğimiz görüntüyü hepimiz seviyoruz. Ancak bu tarz cihazların sıcaklığı maalesef saçınızı yıpratabilir. Tabii ki de ne fön makinesinden ne de saç şekillendiricilerden vazgeçemeyiz; ama bu işlemleri yapmadan önce saçımızda kullanacağımız bir koruyucu ile saçımızın alacağı hasarları önleyebiliriz.

6 – Saç derinize bakım yapın

Sadece düşünün; cildinize ve yüzünüze bakım yaparken saç derisini neden yapmayalım? Tıpkı cildinizin geri kalanı gibi, saç derisinin de ölü derilerden kurtulması gerekir. Ne yazık ki, saçımızın düzenli yağlanması, ölü cilt hücreleri ve artık ürün birikmesi, toz, kafa derinizi yorar ve sağlıklı olmaktan uzak bir hal alır. Bu yüzden ayda bir ya da iki, çok olmasın, saç derinize masaj yaparak peeling yapabilirsiniz.

7 – Kuru şampuan kullanın

Saç biraz yağlı mı görünüyor? Saç köklerinizin en iyi şekilde görünmesini sağlamak için ferahlatıcı kuru bir şampuan kullanın. Kuru şampuan seçerken, kil, kepek gibi herhangi bir kalıntı bırakmadan işi yapacak olan şampuanları kullanmaya özen gösterin.

8 – Geniş dişli tarak kullanın

Islak saçların fırçalandığında daha kolay kırıldığı uzmanlar tarafından sıkça dile getirilir. Bu nedenle, nemli veya ıslak saçı açarken geniş dişli bir tarak kullanmak ve bunu yaparken mümkün olduğunca yumuşak olmak akıllıca olacaktır.

No Comments

    Leave a Reply

    Haberler 2021 Filmleri Film izle