Güzellik

Kış Cilt Bakımı Önerileri

Kış Cilt Bakımı Önerileri

Eski bir deyim “Kar tanesinin güzelliğinizi takdir etmek için, soğukta göze çarpması gerekir” der. Kış kendine ait bir çekiciliğe sahiptir ama cildiniz için o kadarda iyi olmayabilir. Soğuk hava cildinizdeki doğal yağları tüketir ve kuruyarak kaşınmasına yol açar. Çok kuru cilt egzama ya da sedef hastalığına neden olabilir. Bu yazıda cildinizin kış cilt bakımı için takip edebileceğiniz ipuçlarını listeledik.

Kış Cilt Bakımı İçin Ilık Su Kullanın

Sıcaklık düştüğünde sıcak duşa girmek çok cazip görünebilir. Ama cildiniz için iyi bir tercih olmayacaktır. Bunun yerine yüzünüzü yıkamak ya da yıkanmak için ılık su tercih etmelisiniz.

Sıcak duş cildinizi hızla kurutur. Hemen nemlendirmediğiniz takdirde cildiniz çatlar ve cilt egzaması oluşabilir. Bir kez ılık duş alın ve hyaluronik asit ya da seramid içeren bir nemlendirici kullanın. Bu cildinizin içerdiği nemin dışarı sızmasını ve kurumasını önler.

Bol Su İçin

Evinizin içinde ya da dışında kış mevsiminde hava kurudur. Bundan dolayı su vücudunuzdan kolayca buharlaşır. Bu nedenle cildinizi düzenli olarak nemlendirmeniz gerekir. Kış cilt bakımı açısından bunun en kolay yolu bol su içmektir. Kış mevsiminde diğer mevsimlerde olduğu kadar susamış hissetmeseniz de düzenli su alımını sürdürmelisiniz. Evinizin içindeki kuru havayı yumuşatmak için de bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Hava nemlendirici cildinize iyi gelecektir.

Cilt Bakımı Ürünlerini Profesyonelce Seçin

Yazın cildinize iyi gelen ürünler kışın iyi gelmeyebilir. Bu nedenle cilt bakım ürünlerini değiştirmeniz gerekir. Sağlıklı ve parlak cilt için hafif cilt bakım ürünleri kullanın.

Cildinizde sivilce ya da çatlaklar varsa cildinizin nem tutmasına yardımcı olmak için seramid, hyaluronik asit, gliserin içeren ürünleri tercih edin. Maskeleri, sıkıştırıcı losyonları ya da cildinizi kurutabilecek alkol içeren ürünleri kullanmayın.

Cildinizi Koruyun

Kışın dışarı çıkarken, cildinizi soğuk rüzgardan, kardan veya yağmurdan korumanız gerekir. Yani eldiven ve bere giyin. Güneş koruyucu losyonunuzu mutlaka kullanın.

Güneş ışınlarının yaydığı UV ışınları cildinize zarar verebilir. Titanyum dioksit veya çinko oksit içeren güneş koruyucuları seçin. Ayrıca kış cilt bakımı uygulamaları için olmazsa olmazlardan birisi olan, ellerinizi yıkadıktan ya da duş aldıktan hemen sonra dışarı çıkmayın. Cildinizin kurumasını bekleyin. Nemli cilt kolayca çatlama eğilimi gösterir.

Fazla Peeling Yapmayın

Cilde peeling uygulanması ölü hücrelerin uzaklaşmasını sağlar. Ancak kış aylarında dikkatli olmanız gerekir. Çünkü soğuk ve kuru hava cildinizin nem tutma kapasitesini düşürür. Nem tutma kapasitesi düşen cilt aşırı pul pul dökülür ve nem daha da fazla azalır. Cildiniz için haftada bir kez peeling yeterlidir. Fakat cildiniz çok kuru ise peeling yapmamanızda fayda var. Peeling uygulamasını tamamen bırakmak istemiyorsanız bir uzmana danışarak fikir edinebilirsiniz. Karma veya yağlı bir cildiniz varsa haftada bir kez peeling uygulamak uygundur.

Cilt Koruma İçin Ellerinizi Unutmayın

Kış cilt bakımı uygulamalarında eller genelde ikinci plana atılır. Elleriniz vücudun çoğu bölgesine göre daha hassas bir cilde sahiptir. Diğer vücut kısımlarındaki deriye oranla daha az yağ bezi içerir. İşte bu yüzden elleriniz çatlama ve kaşınma eğilimlidir. Yün alerjiniz varsa pamuklu eldiven giyin. Daha sonra üzerine yün eldiven giyin.

Ayaklarınız İçin Kış Cilt Bakımı

Ayaklarınızı nemlendirmek için gliserin bazlı kremler ve vazelin seçin. Ayrıca nemlendiricinin kolay emilmesi için ayak derinize de peeling uygulayabilirsiniz.

Islak Giysileri Üzerinizde Tutmayın

Bu cildinizi fazla tahriş eder ve kaşıntıya neden olur. Ayak ve bacaklarınız dışarda (yağmurdan veya kardan dolayı) ıslanmışsa, en kısa zamanda ıslak çorapları, pantolonları ve eldivenleri çıkarın.

Cildi Tahriş Eden Her Şeyden Kaçının

Egzama ve sedef hastalığı gibi cilt sorunlarınız varsa bunu takip edin. Kışın cildiniz son derece hassastır ve alerjenlere maruz kalmak semptomlarınızı tetikler. Pek çok insanın yün alerjisi var, ancak kışın kullanmak zorundadır. O zaman yüksek kaliteli yünleri ürünleri tercih edin. Mümkünse pamuklu veya sentetik yünden ya da başka bir materyalden yapılmış kış kıyafetlerini tercih edin.

Güneş Gözlüğü Kullanın

Kış cilt bakımı uygulamalarında diğer bir atlanılan bölge de göz ve çevresidir. Güneş gözlüğü kullanımı, özellikle yoğun kar yağan bölgelerde yaşayanlar içindir. Kar ve güneş parlamaları gözünüzün etrafındaki cilde zarar verebilir. Koyu halkalar, ince çizgiler ve diğer sorunlara zemin hazırlar.

Kış Cilt Bakımı İçin Doğal Uygulamaları Deneyin

Ev yapımı cilt bakım maskeleri, cildinizi kimyasal maddelere karşı korur. Bal, avokado yağı, aloe vera ve muz gibi maddeler cildinizin nem seviyelerini korumaya yardımcı olur. Cilt sorunlarınızı çözer ve cildinizi parlak tutar. Bu şekilde kış cilt bakımı sizin için sorun olmaktan çıkar.

1 Comment

Leave a Reply

Haberler 2021 Filmleri Film izle