Güzellik

KOZMETİK SEKTÖRÜNDEKİ TEKNOLOJİK GELİŞMELER

KOZMETİK SEKTÖRÜNDEKİ TEKNOLOJİK GELİŞMELER

Instagram’ın dünyada giderek popüler olması; özellikle kadınların sosyal medyada daha çok vakit geçirmesini, daha sık paylaşım yapmasını tetikledi. Instagram postlarında markaları, ünlüleri takip eden kadınların belli bir süre sonra dış görünüşlerinden memnun olmamaya başladığı; çeşitli araştırma konusu haline geldi. Teknolojinin gelişmesi ile de kozmetik sektörü, kendini yenilemeyi hedefleyerek kadınlar için çeşitli ürünler çıkarmaya başladı. Gelecekte hayatımızı daha fazla etkileyecek, bizlere kolaylık sağlayacak olan kozmetik sektöründeki teknolojik gelişmelere örnek olan ürünleri inceleyelim mi?

 

ADORN – 3D MAKYAJ BASKI KALEMİ

Günümüzde artarak devam eden 3D teknolojisi kozmetik endüstrisini de etkiliyor. Bunların ilk örneği İngiltere merkezli Adorn firmasının geliştirdiği 3D fondöten kalemi. Adorn, cilt pigmentlerinizi taratarak bünyesinde bulunan 75.000 cilt tonu renginden size en uygun fondöten rengini tanımlıyor. Adorn’un açıklamasına göre ürün içerisindeki mavi, siyah ve beyaz pigmentasyonlardan oluşuyor. Cilt pigmentlerinizi karanlıkta taratabilmek için ürünü yüzünüze kadar tutmanız gerekmektedir. Adorn yaz, kış aylarında ve mevsim geçişlerinde de cilt tonunuza en uygun renk pigmentine göre size fondöten rengi üretiyor. Adorn 3D makyaj baskı kalemi makyaj çantanızı rahatlatarak birden fazla ürünü 3D teknoloji sayesinde tek bir ürün haline getirdi.

 

MODIFACE MIRROR

Kozmetik sektörünün bir başka ürünü olan ModiFace, artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanan bir makyaj aynasıdır. Aynanın karşısına geçerek test ettiğiniz makyaj malzemelerinden herhangi birini beğenmeniz durumunda mobil bir QR kod kullanarak ürünü aynadan satın alabilirsiniz. Önümüzdeki yıllarda L’Oreal ModiFace’i satın alması ile teknolojinin kozmetik sektörüne yansıması giderek artış gösterecek gibi. Gelecek dönemde ModiFace ruj, göz farı, fondöten ve birçok kozmetik ürünü dahil L’Oreal ve diğer markaların makyaj ürünlerini de sanal olarak deneyebilme imkanı sunacak.

 

CORAL – EV TİPİ MANİKÜR CİHAZI

 

Coral, manikür ve oje sürme işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz ev tipi kozmetik makinesidir. Parmağınızı makinenin içerisine yerleştirip, düğmeye basıp birkaç dakika bekledikten sonra tırnağınız ojelenmiş oluyor. Bu boyama işlemi kamera ve görsel algoritmalar desteği ile yapılıyor. Coral sayesinde ojenizin kuruması için beklemenize gerek kalmıyor. Ürün işlem sırasında tırnak kenarlarında oje kalmamasını da sağlayacak. Prototip aşamasında olan ürün, 4.3 Milyon dolar yatırım alması ile seri üretime geçebilecek. Tüm tırnakların 10 dakikada boyanabileceğini iddia eden ekip, makinenin nasıl çalıştığına dair detaylı bilgi vermekten kaçınıyor. Coral normal ojelerin yerine cihaza özel kapsül halindeki ojelerini satışa sunacak. Fiyatı henüz bilinmemektedir.

 

L’OREAL PERSO – EV TİPİ KOZMETİK CİHAZI

Consumer Electronics Show (CES) 2020’de tanıtılan Perso, kozmetik sektöründe teknolojinin geldiği son noktayı göstermektedir. 2021’de satışa sunulması beklenen L’Oreal Perso, kişiselleştirilmiş bakım kremi, fondöten ve ruj üretimi sağlıyor. Sosyal medyada beğendiğiniz ruj rengini satın almak yerine L’Oreal Perso sayesinde evde kendiniz yapabileceksiniz.

L’Oreal Perso’da oluşturduğunuz makyaj ürünlerini artırılmış gerçeklik teknolojisi ile yüzünüzde bile göreceksiniz. L’Oreal Perso, beğendiğiniz herhangi bir rengi oluşturmak için içerisinde bulunan 3 farklı renk kartuşlarından doğru miktarda püskürterek istenilen rengi ortaya çıkarıyor. Kartuşlarda 30 kullanımlık ruj rengi olduğunu da söylemek isteriz. Cilt bakım versiyonu ise cildinizi farklı açılardan tarayarak problemlerinize göre cilt bakım kremi üretmekte. Cilt bakım kartuşlarının içerisinde de güneş koruyucu, serum ve nemlendirici bulunmaktadır.

Göründüğü üzere teknolojinin gelişmesi demek hayatımızın kolaylaşması anlamına gelmektedir. Teknolojinin gücü altında üretilen bu cihazların günlük yaşantımızda bizlere avantaj sağlayacağına inanıyorum. Umarım kozmetik sektöründeki teknolojik cihazlar hakkında sizlere aktarmış olduğum bilgiler ilginizi çekmiştir. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere..

No Comments

    Leave a Reply

    Haberler 2021 Filmleri Film izle