Kulak Memesinde Yağ Bezesi
Sağlık

Kulak Memesinde Yağ Bezesi

Bir çok insanda bulunabilen kulak memesinde yağ bezesi yaşamımızın her anında karşınıza çıkabilir. Sizinde kulağınızda yağ bezesi olduğunu gördüğünüz de panik yapmamanız gerekmektedir. Çünkü bu durumda korkulacak bir durum yoktur. Yağ bezesi vücudunuzun herhangi bir yerinde meydana geldiği gibi bu meydana iyi gelen yağ bezleri iyi huylu olmaktadır. Bizde bugünkü yazımızda kulak memesinde yağ bezesi hakkında nedenlerini, oluşumlarını ve bu durum karşısında ne yapacağınızı aktaracağız.

Yağ bezleri iyi huylu olsa da bu durumlarda bile dikkat etmeniz gereken durumlar vardır. Yağ bezesi fark ettiğiniz an o beze ile oynamamak ve patlatmamanız gerekmektedir. Eğer bazı durumlar da merakınıza yenik düşüp yağ bezesini patlatırsanız, patlatmış olduğunuz bölge de enfeksiyondan ötürü kızarıklık ve şişlik oluşabilir bu durumda sizlerin farklı rahatsızlıklar ile karşılaşmanıza sebep olmaktadır.

Kulak Memesinde Yağ Bezesi Neden Olur?

Yağ bezelerinin oluşumu vücut üzerinde bulunan yağ hücrelerinden meydana gelmektedir. Yağ hücreleri vücudun deri yüzeylerine ve deri altlarına yerleşmektedir. Yağ bezeleri vücutta görünürken yağ hücrelerinin olduğu yerlerde kendilerini gösterirler bu yerlerden bir tanesi de kulak memeleridir. Yağ bezlerinin oluşumu tam olarak bilinmese de çıktıkları yerler yağ hücrelerinin fazla olduğu yerlerdir. Bazı ailelerde aile boyu çıkan yağ bezeleri kalıtsal olduğu bilinmektedir. Uzman doktorlar, yağ bezelerinin hareketsiz kişilerde ortaya çıktığı görüldüğünü söylemiştir.

Bazı bireylerde yağ bezeleri oldukça fazla görülmektedir. Oluşan yağ bezeleri küçük ve renksiz şişlikler halinde görülmektedir. Genelde iyi huylu olduklarından dolayı şırınga yardımıyla ve farklı yöntemler ile doktorlar tarafından yağ bezeleri alınabilmektedir. Bu yüzden yağ bezesi alımı doktorlar tarafından dikkatlice ve uzmanca yapılmaktadır.

Kulak memesinin üzerinde yağ bezesi oluşumu sık olarak görülmese de 3 insandan 1 inde görülmektedir. Bu tür yağ bezeleri genellikle 1-2 hafta içerisinde geçebilmektedir ama görülebilen bazı kulak memesi yağ bezesi lazer tedavisi, cerrahi işlemler şırınga gibi çekme yöntemleri ile tedavi edilmektedir.

Kulak memesinde yağ bezesi uzun bir süredir geçmiyorsa ve gün içerisinde ağrı yapıyorsa uzman bir hekime başvurarak tedavi yöntemiyle yağ bezesinden kurtulabilirsiniz.

1 Comment

Leave a Reply

Haberler 2021 Filmleri Film izle