Sağlık

Normal doğum dikişleri ne zaman iyileşir?

Normal doğum dikişleri ne zaman iyileşir?

Normal Doğum Kesileri ve Dikişleri

Canlarım normal doğum yani vajinal doğum sırasında bebeğin rahat çıkması ve annenin dokularının kendiliğinden ve uygunsuz yırtılmaması için anneye iki tür kesi yaparız.

Girişin saat 6:00 hizasından alta doğru yapılan, diğeri ise saat 8:00 hizasında merkezden dışa doğru yapılan kesilerin ikisininde avantajları ve dezavantajları vardır. Tercih edilen yan kesidir, ben de eğer kesi yapacaksam yan kesiyi tercih ediyorum.

Neden Kesi Yapılır?

Peki neden kesi yapıyoruz? kesi yapmasak olmaz mı diye sorabilirsiniz?

Kesi yapmadan bebeğin kendiliğinden çıkmasını beklediğimizde dokular kontrolsüz ve düzensiz yırtıldığı için ciddi sorunlar karşımıza çıkabiliyor. Bunlardan en önemlisi ise alta doğru olan keside sfinkter zararından dolayı kaka tutamama mesela.

Normal Doğum Dikişileri Ne Zaman İyileşir?

Bu dikişlerin ilk beş gün pansumanı yapılıp, sonra da iyi bakım yapılıp kuru tutularak kendiliğinden iyileşmesi beklenir. Bazı kadınlarda iyileşirken o bölgede büzüşme, gerilme, dikişlerin tutmaması, tekrardan enfekte olma ve iltihaplanma olabilir.

Dikişler Açıldığı Zaman Tekrar Dikiş Tutması Çok Zordur!

Dikişler açıldığı zaman oranın tekrardan dikiş tutması çok zordur o yüzden de bazı kadınlarda açılan yerdeki dokunun kendiliğinden iyileşmesine bağlı giriş kısmında genişlik ve bollaşma meydana gelir.

Sadece giriş kısmı değil bebek doğarken bezen vajinayı da yırtarak aşağıya doğru ilerler. Biz doğum esnasında, iç taraftaki yırtık çok fazla olmadığı taktirde içe dikiş atmayız ve kendiliğinden iyileşmesini bekleriz. Peki bunun getirdiği sonuç ne olur canlar?

Normal Doğum Dikişleri Sonrası Yaşanabilecek Sorunlar

Maalesef bazı kadınlarda;

 • Vajinanın doğum sonrası eski haline dönmeyip genişlemesi,
 • İlişki esnasında içeriye hava girmesi,
 • İlişki esnasında ses gelmesi,
 • İdrar kaçırma,
 • Öksürürken,
 • Hapşırırken,
 • Tuvalete oturduğunda elinde bir şeylerin gelmesi,
 • Kaka yaparken zorlanma,
 • Sık sık idrar yolu enfeksiyonu ya da mantar.

Normal Doğum Dikişleri Tedavisi

İşte doğum sonrası dikişe bağlı sorunlardan bu şikayetler olabiliyor. Tedavi de ne yapıyoruz?

Eğer dikişli doğum ise dikişlerde büzüşme, gerginlik, şekil bozukluğu düzeltilir. Görsel olarak hem dış görünüş hem de iç yapı düzelmiş olur. Bu işlem de ortalama 1 saat süren ve hastanede kalmayı gerektirmeyen bir toparlama ameliyatı şeklidir.

 

No Comments

  Leave a Reply

  Haberler 2021 Filmleri Film izle