Sağlık

Vajinismus Vajina Hastalığı Mıdır?

Vajinismus Vajina Hastalığı Mıdır?

Vajinismus vajina hastalığı değildir. Vajinismus şikayeti ile gelen hastaların %1’inden azında fiziksel bir problem tespit edilebilir. Hastaların bir kısmı çok rahat bir çocukluk ve gençlik geçirdim hiç baskı görmedim ilk cinsel ilişkiden korkmadım. Bende fiziksel bir problem olmalı dese bile vajinal yapı tamamen normaldir Vajinismus sadece bilinç altı yerleşen ve hatırlanamayan korku ve kaygılara bağlı gerçekleşen istemsiz kasılmalardır neyse ki tedavide bu kasılmalara sebep olan bilinç altına yerleşen bu olumsuzlukları bulmamıza gerek yoktur.

 

Vajinismus Tanısını Kendiniz Koyabilirsiniz

Vajinismus tanısını kendiniz koyabilirsiniz. Vajinismus hastalarının pek çoğu Vajinismus ile karşılaşmadan bu hastalıktan haberdar değildir. İlk cinsel ilişki denemesinde sürpriz bir şekilde hastalıkla karşılaşır . Fakat genelde bu geçici bir durum zamanla düzelir şeklinde Vajinismusa yaklaşır. İlk gece korkusu, ilşkiye girememe olarak internette araştırdığında karşısına bu hastalık çıkar. Eğer cinsel yakınlaşmada bir problem yaşamazken birleşme anı geldiğinde kendinize engel olamadığınız bir kasılma, eşinizi itme hareketi yapıyorsanız siz Vajinizmus hastasısınız.

Vajinismus Tanısı

Çoğunlukla kadın vajinismus semptomların şüphelenir. Medikal vajinismus tanısı jinekolojik muayene ve hasta hikayesi ile konur. Burada diğer olasılıkları göz ardı edilmesinde jinekolojik muayene büyük önem taşır.

Vajinismusun Medikal Tanısı

Kadınlar sıklıkla semptomlardan şüphelenir. Tıbbi doğrulama zorluk içerebilir. Genelde tıbbi tanı konulmasında hastalar birkaç doktor ve uzman muayenesinden geçer. İlk muayenelerde tıbbi sorun bulunamaz bunun sonucu hasta vajinismus tanısı alamaz veya yanlış tanı alır.

Birçok doktor vajinismus konusunda fazla bilgi sahibi değildir, bu nedenle teşhis sürecinin bir kısmı doğru doktoru bulmakla geçer.

Hasta doktor arasında cinsel problemi konuşmak zor olabilir. Sıkılma, utanma ile problemi tanımlama zorlaşabilir. Bilgili bir profesyonelin yardımı vajinismus’u doğrular.

Tıbbi olarak vajinismus tanısı nın doğru konulması bu konu ile ilgili bütün endişeleri ortadan kaldırmaya yönelik bilgilendirme tedavi süreci içinde önemlidir.

Vajinismus gibi ağrılı cinsel ilişki problemleri çoğu zaman yanlış tanı alır veya hiç ele alınmadan bırakılır. Kadınların bu süreçte sabırlı olması ve doğru tanıya ulaşana kadar istikrarlı olması gerekir. Bu yüzden vajinismus konusunda uzman olarak çalışan doktorlara ulaşması gerekir.

Bu internet sitesi ile bu durumdaki pek çok kadına yardım etmeyi amaçlıyoruz. Bu durumun ülkemizde -15 sıklıkta görüldüğünü pek çok çiftin vajinismus problemi yaşadığını bilmekteyiz.

Jinekologlar kadınların pelvik sağlık sorunları konusunda tanı ve tedavi açısından eğitim almış bir uzmanlık grubudur fakat tüm jinekologlar vajinismus teşhis ve tedavi konusunda deneyimli değildir. Fakat diğer tıbbi olasılıkları ekarte etmek açısından yardımcı olurlar.

 

No Comments

    Leave a Reply

    Haberler 2021 Filmleri Film izle