Yeşil Elma Kaç Kalori 
Sağlık

Yeşil Elma Kaç Kalori 

Yeşil elma kaç kalori? Kilo kontrolü altında olanların ve diyetisyen programının haricinde meyve tüketmek isteyenlerin tercihleri arasında olan yeşil elmayı kalori hesabı yapanların dikkatli tüketmesi gerekmektedir. Bir adet elmanın yaklaşık 100 gram gelmekte ve bu miktara karşılık ise 50 kalori vermektedir. Diyet esnasında tüketilmesinde herhangi bir sakınca olmayan yeşil elma, aynı zamanda ciddi bir fenol deposudur. Özellikle kadınlar fenol eksikliğinin elma ile karşılayabilmektedir. Sadece kilo verme zorunluluğu olanların değil aynı zamanda kilo alma diyetlerinde de yeşil elmanın yeri vardır. Kırmızı elmaya oranla daha düşük kaloriye sahip olduğu için de diyetisyenlerin tavsiye meyveleri arasındadır.

Yeşil Elma Kaç Kalori? – Yeşil Elmadaki Mineral Ve Vitaminler

Yeşil elma ciddi bir C vitamini deposudur. Sadece kış aylarında değil yılın her mevsiminde tüketilmesi, vücudun ihtiyacı olan C vitaminin karşılamasına destek olmaktadır. Yine bilinmelidir ki C vitamini vücudun aynı zamanda kendisinin de ürettiği bir vitamin olsa da günlük gerekli miktarı sağlamak için meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerekliliktir.

Yeşil elma muhteviyatında barındırdığı A ve B vitaminleri ile de dikkat çekmektedir. Özellikle göz sağlığı için olmazsa olmazımız A vitamini takviye için tüketilebilir. B vitamini ise beyin fonksiyonları için son derece önemli bir vitamindir. Hafıza, dikkat bozukluğu ve nöral fonksiyonların düzenlenmesi için her gün muhakkak doğal yollar ile B vitamini takviyesi yapılması gerekmektedir.

Yeşil Elma Ne Kadar Tüketilmelidir?

Her gün yeşil elma tüketmek isteyenler için ortalama 1 porsiyon 100 gram olarak belirlenmiş olup bu da yaklaşık orta boy 1 elmaya tekabül etmektedir. Her tür diyet ile birlikte tüketilebilmekte olan yeşil elma aynı zamanda bir fruktoz deposu olarak dikkat çekmektedir. Fruktoz, bitkisel bir şeker olup; vücuttaki glikoz dengesinin ayarlanmasında tek başına ciddi görevi vardır.

Yeşil elma nelere iyi gelir?

Başta vücut içindeki dengeyi sağlayan yeşil elma, beyin fonksiyonlarının düzenlenmesine, göz sağlığına destek amaçlı, kilo kontrolünde, vücut şekeri dengelenmesine yardımcıdır. Hemen her sporcunun yemek listesinde muhakkak yerini alan yeşil elma aynı zamanda önemli bir lif kaynağıdır. Zengin potasyum kaynağı olması nedeni ile dikkat çekmektedir. Potasyumun sinir sisteminde rolü büyük olup, sinirlerde duyu iletiminde etkilidir. Bu nedenle özellikle belirli yaş grubundaki kesimin kesinlikle yeşil elma tüketimine özen göstermesinde fayda olacaktır.

Yeşil elmanın aynı zamanda diş sağlığında da rolü büyüktür. Yemeklerden sonra sadece bir dilim yeşil elma tüketimi dahi dişler arasında kalan ve diş fırçasının uzanamayacağı her noktayı temizlemeye yardımcı olacaktır. Diş eti ve mineralinin de güçlenmesine barındırdığı mineraller ile destek vermektedir.

Yeşil elma lif kaynağı

Vücudumuzun her zaman ihtiyaç duyduğu lifi çoğunluklu tahıllı gıdalardan temin ediyoruz. Yeşil elmayı da lif kaynağı olarak görebilirsiniz. Yüksek lif oranı ile pek çok diyet programının gözdesi olan bir meyvedir.

Yeşil elma kaç kalori? Yeşil elma suyu kaç kalori? Yeşil elma suyunun faydaları

Özellikle meyveleri kat hallerini değil suyunu sıkarak tüketmeyi sevenler için de yeşil elma suyu biçilmiş bir kaftan. Sadece taze iken sıkılması tavsiye edilmektedir. Aksi halde barındırdığı mineral ve vitaminlerin yok olacağını aklınızdan çıkarmayınız. Unutmamalıdır ki hekimlerce de meyve sularının sadece taze sıkılmış olanları tavsiye edilmektedir. Ayrıca pek çok hekim kronik astım tedavisi görenlere de yeşil elma suyu tavsiye etmektedir.

Gerek yüksek lif oranı, gerekse de C vitamini kaynağı olması nedeni ile aynı zamanda enfeksiyonal hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Göğüs ve nefes darlığı çeken hastaların da tercih ettikleri meyveler arasında olan yeşil elma aynı zamanda yılın her mevsimi kolaylıkla bulunabilir olması ile de dikkat çekmektedir.

No Comments

    Leave a Reply

    Haberler 2021 Filmleri Film izle